Dūmu signālierīces
Dūmu detektori
Gandrīz ik dienu dzirdam par kārtējo ugunsnelaimi, kas paņem sev līdzi cilvēku dzīvību. Tomēr tikai nedaudzi aizdomājas, ka tas var skart arī viņus. Kā liecina statistika, lielākoties nāves gadījumus izraisa nosmakšana dūmos, nevis pati uguns, tāpēc svarīgi laikus uzzināt par ugunsnelaimi. Autonomais dūmu detektors ir efektīva ierīce, kas brīdinās par gaidāmo nelaimi un ļaus to novērst. Dūmu detektori jeb bezvadu dūmu detektori ir autonomas, ar baterijām darbināmas ierīces. Tās ir aprīkotas ar fotoelektronisku dūmu atpazīšanas ietaisi, kas, fiksējot konkrētu dūmu koncentrāciju telpā, sāk signalizēt. Skaņa ir tik spalga, ka var atmodināt arī cieši aizmigušu cilvēku. Tirgū tiek piedāvāti Vācijā, Somijā, Polijā, Korejā un citās valstīs ražoti dūmu detektori, taču tie būtiski neatšķiras - galvenais to kvalitātes rādītājs ir CE marķējums, kas apliecina atbilstību Eiropas Savienības pastāvošajām prasībām. Nav īpašas atšķirības vai pērkat dūmu detektoru par desmit vai trīsdesmit eiro, jo drošības ziņā tie ir analoģiski.
Kur detektori izvietojami?
Viens dūmu detektors ir paredzēts 25-30 m2 telpai. Ja telpā ir kāda starpsiena, ari ieteicams izvietot papildu dūmu detektoru, jo dūmi nemēdz apiet šķēršļus. Šos detektorus montē vietās, kur tie visātrāk reaģētu uz degšanas produktiem. Lai ugunsdrošības ierīce būtu efektīgāka, to novieto visaugstākajā punktā telpas centrā. Vislabāk izvietot vienu dūmu detektoru katrā telpā, izņemot, protams, tās, kurās varētu rasties viltus trauksmes: virtuve, katlutelpa. No dūmu detektora nebūs labuma, ja tos novietos tuvu ventilācijas iekārtām, jo tās izkliedēs dūmus, ja tādi būs radušies, un aizkavēs detektora impulsu. Nav arī ieteicams detektoru novietot kādā no griestu stūriem, jo tur dūmi nonāks vēlāk. Tomēr katram dūmu detektoram tehniskajā aprakstā jābūt norādītiem tā ekspluatācijas galvenajiem raksturlielumiem: kontrolējamai platībai (maksimāli tā var sasniegt līdz 60 m2), maksimālajam telpas augstumam (līdz 5m), maksimālajam attālumam līdz nākamajam dūmu detektoram (ap 8m), minimālajam attālumam no gaismas ķermeņiem un ventilatoriem (ap 1m) un no sienām (vismaz 0,5m). Ja šķiet, ka drošībai nepieciešamas ierīces, kas signalizētu par nelaimes izcelšanos arī virtuvē vai katlutelpā, šīm telpām iespējams izmantot specializētus detektorus, kas lieki neizraisīs viltus trauksmi, reaģējot uz piedegušas olas vai tostermaizes dūmiem. Šīm telpām var izmantot siltuma (termodetektorus) vai kombinētos gāzes detektorus, kas nostrādās, attiecīgi sajūtot gāzi vai temperatūras svārstības. Tomēr, kā atdzīst speciālisti, šādas ierīces ir ļoti specifiskas, kas nav īpaši pieprasītas un populāras ikdienas patērētāju vidū. Visefektīgākā pārbaude, vai dūmu detektori izvietoti pietiekamā daudzuma, ir pārliecināties par ierīces signāla dzirdamību visā mājā vai dzīvoklī. Ja signāls nav pietiekami dzirdams visās telpās, jāizvieto papildus ierīces.
Uzstādīšana
Dūmu detektors ir samērā vienkārša ierīce. Iegādājoties komplektā līdzi ir arī baterija (Krona tipa 9V baterija vai arī parastās pirkstiņu baterijas - atkarībā no modeļa) un skrūves piestiprināšanai. Pie griestiem vai pie sienas piestiprina dūmu detektora bāzi jeb plati, kura nemainīgi tur atradīsies visu laiku. Kad tas izdarīts, dūmu sensoru pārbauda ar testa taustiņu. To var izdarīt, stingri nospiežot testa pogu vismaz uz piecām sekundēm. Dūmu trauksmes iekārta izdos trīs īsus skaņas signālus, kuriem sekos divu sekunžu pauze, un tad tas atkārtosies. Trauksme var skanēt vēl dažas sekundes pēc testa pogas atlaišanas. Šādi testēt iekārtu vēlams pēc atgriešanās no garāka atvaļinājuma vai kad mājās vairākas dienas neviena nav bijis. Pēdējā uzstādīšanas procesa darbība ir detektora pieskrūvēšana pie piestiprinājuma plates, ko var vienkārši izdarīt, tikai pagriežot to pulksteņrādītāja virzienā. Pats detektors neaizņem daudz vietas - lielākie no tiem ir ar 15 cm diametru. Būtiski atcerēties, ka reizi gadā jānomaina baterija un periodisku jāiztīra detektors. Ir dūmu detektori, kas paši ar īpašu skaņas signālu atgādina par nepieciešamību nomainīt bateriju, tomēr tie ir salīdzinoši dārgi modeļi. Lētākiem modeļiem ik pēc laiciņa iedegas sarkana lampiņa, kas liecina par detektora darbību, - ja tā nedeg, tas nozīmē, ka baterija ir tukša. Dūmu detektora tīrīšana ir tikpat vienkārša kā visa šī ierīce, nekā lieka vai sarežģīta. Dūmu trauksmes iekārta jātīra aptuveni reizi mēnesī. Tīrīšana nozīmē putekļu un netīrumu izpūšanu no ierīces, lai tie netraucētu tās darbību. Šo procedūru var veikt ar mehānisku gaisa pūšanas ierīci, iztīrot dūmu trauksmes iekārtas visas puses.
Papildu iespējas
Dārgākajām dūmu detektoru ierīcēm iespējamas dažas ekstras, ar kurām visas ierīces nav aprīkotas. Piemēram, vairāku detektoru savienošana ar kabeļiem. Šo trauksmes ierīču uzstādīšanai nepieciešama profesionāļu palīdzība, jo tās jāsavieno vienotā tīklā, kas nodrošina ierīču vienotu signalizēšanas darbību un to, ka trauksme tiek izziņota arī apsardzes firmas kopējā sistēmā. Slavenu dizaineru veidotus dūmu detektorus dažādās variācijās nav iespējas iegādāties, tomēr pastāv nelielas izvēles iespējas. Krāsu paletē var izvēlēties galvenokārt triju krāsu dūmu detektorus - tradicionāli baltus, pelēkus un melnus, kas ir mazāk populāri.
Kad iedarbojas trauksmes signāls?
Ja telpā dūmu koncentrācija kļūst veselībai bīstama, dūmu detektors iedarbojas un dod signālu. Trauksmes skaņas tās var izdot tikai tad. Kad tās konstatē dūmus, tāpēc ļoti svarīga ir ierīces pareiza uzstādīšana. Dūmu trauksmes ierīces konstatē sadegšanas daļiņas, bet nekonstatē karstumu gaisā, liesmu vai gāzi. Ja, pārbaudot telpu, noskaidrojas, ka tas bijis viltus trauksmes signāls (telpā ieklīduši cigarešu dūmi, pastiprināta putekļu koncentrācija vai virtuvē piedeguša ēdienu dūmi), nekavējoties jāizskrūvē ierīce no bāzes un jāizņem baterija, lai spalgais signāls apklust. Tad vajadzētu novērst cēloni, kas izraisījis detektora skaņas signāla ieslēgšanos, iztīrīt ierīci un uzstādīt to atpakaļ.